Korzystanie z basenu dla osób chorujących na łuszczycę nie powinno być problemem ze względów zdrowotnych. Co prawda skóra pacjenta jest bardziej delikatna od skóry osoby zdrowej, przez co jest podatniejsza na wysuszanie, szczególnie pod wpływem mocno chlorowanej wody. Jednak rozwiązaniem może być skrócenie czasu kąpieli i stosowanie odpowiednich kremów nawilżających zaraz po wyjściu z basenu.
Natomiast problemem może być reakcja otoczenia na chorobę. Warto więc przygotować się na możliwość niezbyt delikatnych pytań i komentarzy ze strony osób znajdujących się na basenie. My ze swojej strony radzimy poinformować pracownika basenu, że chorujemy na łuszczycę, która może „groźnie” wyglądać, ale nie jest zakaźna.
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Co prawda pogoda ma wpływ na zaostrzenie objawów choroby, jednak każdy pacjent może różnie reagować przy tych samych warunkach atmosferycznych. Dla części pacjentów lato oznacza spadek natężenia objawów łuszczycy – z uwagi na większą ilość światła słonecznego, podczas gdy inni czują się lepiej zimą. Zarówno jedni jak i drudzy mogą stosować środki zaradcze pozwalające na minimalizowanie wpływu środowiska na ich stan zdrowia.
Wiosna i Lato – w wypadku, kiedy objawy łuszczycy nasilają się w ciepłe miesiące powinieneś:
uważać na niektóre leki, które zwiększają wrażliwość na światło słoneczne. Dlatego też zawsze dokładnie czytaj ulotkę i w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli znajdziesz na niej informację, że preparat, który stosujesz wpływa na wrażliwość ciała na promienie słoneczne, wtedy ogranicz przebywanie na słońcu.
stosować krem przeciwsłoneczny z filtrem co najmniej SPF 30. Nakładaj go regularnie i kilkakrotnie w ciągu dnia.
uważać na substancje chemiczne w basenach i sól w wodzie morskiej, które mogą podrażniać lub wysuszać skórę. Wysusz skórę i nałóż krem nawilżający oraz przeciwsłoneczny.
nosić luźne, lekkie i wygodne ubrania, które umożliwiają cyrkulację powietrza i parowanie potu. Jeżeli masz łuszczycę na stopach, noś wygodne buty lub sandały na tyle duże, aby pomieściły niewielkie puchnięcie stóp podczas wysokich temperatur.
Jesień i zima – jeżeli właśnie podczas tych pór roku odczuwasz zaostrzenie objawów łuszczycy powinieneś:
dbać o nawodnienie pijąc dużo wody (min. 2 litry dziennie).
stosować kremy nawilżające zanim wysuszysz skórę po wyjściu z wanny.
stosować delikatne nawilżające kosmetyki do mycia i przedkładać ciepły prysznic nad długą kąpiel w gorącej wodzie.
dbać o siebie wypoczywając odpowiednio długo i stosując zdrową dietę. Warto porozmawiać z lekarzem o ewentualnym szczepieniu przeciwko grypie.
używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym (co najmniej SPF 15) na skórze narażonej na działanie słońca, ostrego wiatru i niskiej temperatury. Pamiętaj, że słońce zimą bywa groźniejsze od tego latem, ponieważ część promieni ultrafioletowych odbija się od śniegu intensyfikując swoje działanie.